DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) to serwer (protokół czyli język), który umożliwia dynamiczne przydzielanie adresów i zdalne zarządzanie serwerem. Jest to rozwiązanie sprawdzające się nawet w przypadku małych sieci, w tym domowych; każdy ma serwer DHCP w swoim domowym routerze WiFi. Komputery podłączone do sieci cały czas ulegają zmianom. Jedne urządzenie znikają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Podobnie jest z użytkownikami, którzy logują się i wylogowują. Adresy IP przydzielane są nowym urządzeniom w sposób zautomatyzowany i dynamiczny. Ich mechaniczne przydzielanie byłoby awykonalne. To właśnie za to odpowiada protokół DHCP.
Działanie serwera DHCP jest dość skomplikowane dla osób, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy z branży informatycznej. Warto wiedzieć, że między serwerem, a komputerem odbiorcy (klienta) dochodzi do interakcji. W pierwszej kolejności komputer odbiorcy wysyła poprzez protokół UDP komunikat o zapotrzebowaniu na adres IP. W odpowiedzi serwer DHCP wysyła proponowany adres IP. Liczba adresów dostępnych do przydzielenia przez serwer DHCP może być duża lub mała – jest to element zarządzania serwerami. Odbiorca na podstawie otrzymanych propozycji musi podjąć decyzję. Po wybraniu adresu IP wysyła on komunikat do serwera o dokonanym wyborze. Również odbywa się to poprzez protokół UDP. Ostatnim etapem jest przydzielenie przez serwer tymczasowego adresu IP. Oczywiście odbiorca musi sprawdzić, czy nie jest on wykorzystywany przez inny komputer należący do sieci. Jeśli jest on wolny, to następnym krokiem jest wpisanie parametrów sieciowych przez odbiorcę.
Tymczasowy adres IP przydzielany jest na określony okres czasu. Po jego upływie należy przesłać do serwera komunikat dotyczący przedłużenia czasu użytkowania danego adresu. Można również zrezygnować z dotychczas wykorzystywanego adresu IP na rzecz nowego. Jeśli zdecydujemy się na nowy adres IP, to procedura jego wyboru wygląda tak, jak powyżej.
Osoby bez doświadczenia mogą mieć problem z obsługą serwera DHCP. W takiej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Wykwalifikowany administrator Linux zajmie się obsługą oraz konfiguracją serwera DHCP. Jest to spore odciążenie dla użytkowników, którzy nie posiadają dostatecznych umiejętności, aby zrobić to samodzielnie. Kompleksowe zarządzanie serwerem przekłada się na najwyższy poziom wydajności oraz bezpieczeństwa.
Zarządzanie Serwerem
2018-10-04
blog